Оригінальна назва (японська): 無職転生 ~異世界行ったら本気だす~ (Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu)
Англійська назва: Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation
Українська назва: Реінкарнація безробітного ~ В інший світ на повному серйозі ~
Інший варіант назви: Переродження безробітного ~ Я буду серйозним, якщо потраплю в інший світ ~
Автор: Rifujin na Magonote / Ріфуджін-на-Маґоноте
Ілюстратор (дизайн персонажів): Shirotaka / Шіротака
Рік початку видання: 2014
Рік початку видання вебновели: 2012
Рік закінчення видання вебновели: 2016
Кількість томів вебновели: 24
Кількість томів лайтновели: 26
Випуск: основна історія завершена
Перекладачка: Silver Raven
Опис: Історія людини, яка задля спокути гріхів минулого вирішила безперестанно гарувати над собою й завжди боротися за щастя своїх рідних та близьких. Рудеус Ґрейрат — так звати того, за чиєю історією ми будемо спостерігати. Нам випаде шанс побачити всі етапи життя Рудеуса, від самого малечку та до самої смерті, де б і коли б вона його не настигла, чи то в ліжку в похилому віку в колі дітей та внуків, чи то на полі бою в оточенні союзників й ворогів, де він буде проливати свою й чужу кров. Ми будемо спостерігати за тим, як він знаходить своє щастя, заводячи друзів та знаходить кохання, але разом з цим нам доведеться побачити й темні часи його життя, як плани зазнають краху, як він втрачає близьких та коханих. Що ж за особистість цей Рудеус Ґрейрат, за яким ми будемо спостерігати? Це людина, яка понад усе цінує свою сім’ю, і якщо ви надумаєте нашкодити їм, ось вам моя порада, краще відразу покінчіть зі своїм нікчемним та жалюгідним життям, тому що Рудеус Ґрейрат вас не те що в живих не лишить, він вас не відпустить до тих пір, поки ви не будете благати всіх відомих і невідомих Богів про смерть, та навіть тоді ви не помрете легкою смертю. Тому що, заради своєї сім’ї він піде на будь-які свідомі й несвідомі злочини. У любові до сім’ї й криється його сила та слабкість, а те наскільки він добрий до своїх рідних й близьких, настільки ж і безжалісний до своїх ворогів — горе тим, хто ними стане!
Переклад з англійської. Переклад НЕ з вебновели. Переклад з перекладу, тому деякі сенси й особливості будуть втрачені.
Повернись живим тут.
Госпітальєри тут.
Благодійний фонд Сергія Притули сайт тут, сторінка тут.
Реквізити НБУ для потреб армії тут.
Реквізити НБУ для гуманітарних цілей тут.
Особливу подяку за появу перекладу цієї лайтновели та за опис до неї висловіть Kiltavik ワィタリイ

Розділ 3. Підручник магії. Частина 2
– Хвилинку. – Я не вигукнув магічну формулу, чи не так? Але тоді… чому? Все, що я зробив, це помістив себе у той самий ментальний стан, як і тоді, коли спробував перший раз чаклувати. Невже заклинання не відігравало великої ролі при повторному відтворенні потоку магічної сили?
Невже магією так легко користуватися, навіть не промовляючи заклинання? Це повинна бути навичка високого рівня, так?
– Якщо це так просто, то для чого взагалі магічна формула? – міркував уголос. Ось він я, абсолютний початківець, успішно начаклував заклинання, не вимовивши жодного слова. Я всього лише подумки зосередив магічну силу в тілі, а потім захотів, щоб вона набула форми.
Оце і все. Що означає – магічна формула насправді не потрібна. Кожен може зробити те, що я щойно зробив.
Гмм. Можливо, магічна формула це тригер активації для заклинання, де промовляння слів створює ефект без необхідності зосереджуватися на енергії, що проходить через твоє тіло. Ось у чому має бути справа. Щось на зразок різниці між ручною та автоматичною коробками передач, де є можливість взяти ручне керування, якщо хочеться.
– Використання заклинання дозволяє автоматично запускати магічний ефект.
Це має величезні переваги. По-перше, полегшує навчання. Замість заплутаного пояснення, як відчувати потік крові у своїх венах і подібне, чаклування завдяки повторюванню слів легше пояснити і зрозуміти. А далі, з прогресом навчання, ідея про те, що заклинання – невід’ємна частина процесу, природним чином пускала коріння.
По-друге, заклинаннями простіше користуватися. Магія атаки, за своєю природою це те, що потрібно робити у запалі бою. Вимовити магічну формулу набагато швидше, ніж стояти заплющивши очі, мимрячи, намагаючись зосередитися. Крім того, у гарячці бою набагато простіше щось сказати, ніж виконати низку певних жестів.
– Але, можливо, комусь перший варіант легший…
Я прогортав книгу, але в ній не було нічого про чаклування без заклинань. Це дивно. Те, що я щойно зробив, не було таким вже і складним.
Можливо, у мене є певний талант, але я сумнівався, що це щось, до чого інші не додумалися, тож я міркував далі. Маги зазвичай використовують заклинання, від часу коли були початківцями і аж до свого становлення майстрами. Після начарування тисяч чи навіть десятків тисяч заклинань тіло звикає до магічних формул; навіть якби вони спробували чарувати без слів, то не знали б як. Тому це не те, що зазвичай роблять і в книзі про це нічого не говорилося.
– Так, у цьому є сенс! – зрештою, мене самого навряд чи можна назвати звичайним. Це було би круто, еге? Типу мати у рукаві хитрий трюк. Невже вона щойно активувала Крайм Каталіст без ораторії*? Але для цього каталізатору зазвичай потрібно всього лиш відкрити канал!
О, тепер я точно зацікавлений!
Добре-добре. Не забігатиму наперед. Мені потрібно заспокоїтися і зберігати холоднокровність. Моє минуле я теж було охоплено цим почуттям, і ми знаємо, як він закінчив: хтось, хто роздувався, бо ліпше розумівся на комп’ютерах, ніж пересічна людина, потім занадто знахабнів і зазнав невдачі в житті.
Мені потрібно тримати голову холодною. Стримуватися. Важливо, я не повинен вважати себе кращим за інших людей. Я всього лише новачок. Нуб. Я схожий на гравця-початківця у боулінг, який випадково отримав страйк під час першого кидка через випадкову удачу. Це удача новачка – от і все. Я повинен стримувати себе і зосередитися на навчанні, а не сприймати це за якусь вроджену здібність.
Добре. Я це зробив: спочатку спробував чарувати, використовуючи заклинання, потім цілеспрямовано спробував відтворити те, що відчував, не використовуючи заклинання.
– Гаразд, спробуймо ще раз, – сказав я, простягнувши праву руку перед собою. Рука відчувалася неймовірно важкою, а на плече ніби тиснуло щось величезне. Це виснажує. Невже я зосереджуюся надто сильно?
Ні, це не може бути правдою. Я був (самоназваним) майстром ММО низького класу, який міг займатися ґріндінгом без сну протягом шести днів. Не може бути, щоб це мізерне розумове навантаження виснажило мене настільки.
– Я вичерпав очки магії? – якого біса? Якщо чиясь магія визначається при народжені, чи означає це, що моєї магічної сили достатньо тільки на два заклинання водяної кулі? Така кількість видається надто малою. Чи, можливо, оскільки це мій перший раз, я просто мав менше магічної сили, яку можна використати. Ні, це не має сенсу.
Я спробував ще раз, щоб переконатися, і в результаті втратив свідомість.
☆ ☆ ☆
– Чесно, Руді, – сказала мама, – коли ти втомився, спочатку потрібно сходити в туалет, а потім лягати спати.
Я прокинувся і виявив, що заснув із книжкою в руці, а також обмочив себе. Дідько. Не можу повірити, що обмочив себе у такому віці. Це принизливо. Хай йому грець. Як я міг…
Заждіть. Мені всього лише два роки, так? Обмочити себе в такому віці – це те, що можна пробачити, еге?
Отже, здається, в мене надто мало магічної сили. Це дещо зіпсувало мій настрій. Та все таки, навіть якщо я можу начаклувати лише дві водяні кулі, я вважаю, що важливим є те, як я ними користуюся. Може мені потрібно зосередитися на тому, щоб швидше їх начаровувати?
Ух.
☆ ☆ ☆
Наступного дня я почувався добре після того, як створив четверту водяну кулю. Після п’ятої я почав відчувати втому.
– Якого біса?
Враховуючи мій попередній досвід, я знав, що спроба начаклувати ще одну призведе до втрати свідомості, тому я вирішив зупинитися.
І тут до мене дійшло: це підняло мій ліміт до шести водяних куль – це більше ніж у двічі, якщо порівнювати з вчорашнім днем. Я дивився на відро, в якому була вода з п’яти заклинань, і дивувався, що зміг зробити вдвічі більше, ніж напередодні. Чи був я більш втомленим, тому що то був перший раз? Чи це заклинання спожили більше очок магії, бо я використовував їх уперше?
Усі сьогоднішні заклинання я чарував, не промовляючи магічної форми, тож сумніваюся, що це якось пов’язано. Не розумію. Можливо, наступного дня мої можливості зростуть ще більше.
☆ ☆ ☆
Наступного дня кількість водяних куль значно зросла. Тепер я міг зробити одинадцять.
У чому справа? Здавалося, що чим більше я використовую заклинання, то більше разів можу його начаклувати. Якщо я маю рацію, наступного дня має вийти двадцять одна.
Наступного дня, щоб не ризикувати, я начаклував лише п’ять, перш ніж зупинитися.
Проте наступного дня у мене вийшло двадцять шість. Здається, я маю рацію — частіше використання заклинання дозволило мені чаклувати його більше разів.
Мене обманули! Що це за «магічний резерв людини визначається при народженні»? Люди просто присвоїли обмеження таланту, коли його не було. Як дорослі сміють говорити дітям, де є межа?
– Схоже, я не можу приймати написане в книзі за чисту монету, – пробурмотів я. Написане у книзі, здається, випливає з точки зору того, що є обмеження того, що люди можуть досягнути.
Або, можливо, мова йшла про те, як все працює після тренування навичок? Можливо, у книзі сказано, що існує верхня межа магічної сили, яку неможливо подолати жодними зусиллями чи тренуваннями.
Ні. Надто рано доходити до такого висновку. Наразі це буде лише гіпотеза. Можливо це ніби… можливо, чиясь сила зросла, коли людина виросла, чи щось подібне. А використання магії в дитинстві може різко підняти цю верхню межу. Це означає, що я маю особливе — ні. Я вже говорив, що не буду вважати себе особливим.
У моєму колишньому світі казали, що заняття спортом і навчання під час зростання дозволяються твоїм здібностям розвиватися швидше; на противагу цьому, як тільки період зростання закінчився, покращення можна досягнути тільки за умови інтенсивних зусиль. У цьому світі є магія, але реалії того, як працює людське тіло, не можуть сильно відрізнятися. Принцип залишався таким самим.
Це означає, що в мене є лише один варіант: удосконалювати свої навички якнайкраще, поки я ще росту.
☆ ☆ ☆
Наступного дня я вирішив продовжувати щодня доводити магію до межі, щоб підняти максимальну планку. Оскільки я міг відтворити правильне відчуття творення заклинання без промовляння магічної формули, то чаклувати було доволі легко. Я сподівався освоїти найближчим часом заклинання для початківців для кожної гілки магії.
Під «заклинаннями для початківців» я маю на увазі найпростіші заклинання, які можна використовувати для нападу. До них входили такі заклинання як водяна куля і вогняна куля, а також інші заклинання початкового рівня.
Заклинання поділені на сім рівнів складності: початковий, середній, просунутий, святий, королівський, імперський і божественний. Як правило, маги можуть використовувати заклинання просунутого рівня з тої гілки магії, підготовку по якій вони проходили, але також вони можуть використовувати заклинання початкового або середнього рівня з інших шкіл. Як тільки хтось може накласти заклинання рівнем вищим за просунутий, його визнавали Святим Вогню або Святим Води, чи будь-яким іншим, залежить від обраної гілки.
Свята магія. Я сподіваюся колись досягнути цього рівня. Але мій підручник магії має лише заклинання вогню, води, вітру та землі просунутого рівня. Де ж тоді мені навчатися святої магії?
Ні… Я вирішив, що не маю так на цьому зациклюватися. У RPG Maker якщо почати із найсильніших монстрів, швидше за все, це буде абсолютним розчаруванням. Тож слід почати з низькорівневих речей, таких як слиз.
Хоча особисто мені ніколи не вдавалося нічого завершити у цій програмі, навіть коли я починав зі слизу.
☆ ☆ ☆
Заклинання води початкового рівня, перераховані у книзі, такі:
Водяна куля – викидання сферичного снаряду води;
Водяний щит – змушує струмінь води вириватися з-під землі, утворюючи стіну;
Водяна стріла – запускає у ціль стрілу з води довжиною приблизно двадцять сантиметрів;
Крижаний удар – вражає противника валом криги;
Крижаний клинок – створює меч з льоду.
Це все заклинання для початківців, але кількість магічної сили, яку вони потребували, сильно відрізнялася, десь у два чи в двадцять разів більше, ніж базове заклинання водяної кулі. Заради своєї основи, я вибрав магію води, якби я спробував магію вогню, то міг би випадково спалити будинок.
Говорячи про магію вогню, кількість магічної енергії, яку ти вкладаєш у заклинання в результаті впливає на температуру, тож зрозуміло, що просунуті крижані заклинання працюють так само. Однак, не зважаючи на те, що у книзі стверджувалося, що водяна куля і водяна стріла повинні летіти у повітрі, я чомусь не міг змусити їх це зробити. Не знаю чому. Я помилився у якійсь частині заклинання? Не можу точно сказати.
У підручнику магії говорилося щось про розмір і швидкість заклинань. Можливо, після того, як я начаклував снаряд, потрібно додатково наповнити його магічною енергією, щоб контролювати рух?
Я вирішив спробувати.
– Га? – промимрив, коли моя водяна сфера стала більшою. – Ого!
А потім: бульк!
– О…
Я знову впустив її на підлогу.
Після цього я експериментував, роблячи водяну кулю більшою та меншою. Я спробував створити дві водяні кулі одночасно, а потім намагався окремо змінити їхні розміри.
Я виявив кілька речей, але так і не зміг змусити жодне з моїх заклинань полетіти.
Вогняні та повітряні заклинання продовжували висіти в повітрі, бо вони не були підвладні гравітації, але через якийсь час вони гасли і зникали. Я спробував за допомогою вітру рухати ширяючі кулі полум’я, проте в мене склалося враження, що з цим щось не так.
Гмм…
☆ ☆ ☆
Через два місяці, завдяки помилці в навчанні, мені вдалося змусити водяну кулю полетіти. У результаті нарешті стало зрозуміло, чому заклинання ключова частина процесу.
Усі магічні формули відповідали певному процесу: створення заклинання, визначення розміру, визначення швидкості, і потім активація. Заклинатель це той, хто регулює ці два проміжні кроки перед завершенням заклинання.
Перше, заклинатель називав форму заклинання, яке хотів використати. Друге, є вікно часу, коли можна докинути додатково магічної сили, щоб вплинути на розмір. Третє, коли розмір визначено, є ще одне вікно для заклинателя, щоб налаштувати швидкість заклинання. І зрештою заклинатель випускає готове заклинання з руки.
Так все працює… або принаймні, як я це зрозумів. Фокус у тому, щоб додавати магічну силу в два окремі етапи після початку заклинання. Є порядок для цього. Поки ти не зробив щось для налаштування розміру заклинання, то не можеш перейти до регулювання швидкості. Логічно, якщо спочатку намагатися змінити швидкість заклинання, то ти просто зробиш його більшим і все.
У ситуації, коли заклинання використовують без магічної формули, заклинатель мав утримувати весь процес у голові. Звучить незручно, але це скоротило час, потрібний для наповнення заклинання магічною силою, щоби вплинути на його форму та швидкість. Це дозволило начаклувати заклинання на кілька секунд швидше.
Я також зміг налаштувати процес створення початкового заклинання. Наприклад, цього в книзі не зазначено, але водяну кулю можна заморозити і перетворити на крижану кулю тощо. Якщо я продовжуватиму навчатися, можливо, зможу витягнути Кайзер Фенікса (хе!) або щось подібне.
Багато що може спрацювати, все залежало тільки від того, які ідеї приходили у голову. Почало ставати веселіше!
І все-таки основи важливі. Мені потрібно розвинути свій магічний потенціал, перш ніж почати експериментувати.
Тож, так, тепер у моєму тренувальному режимі два пункти: збільшення магічного резерву і перетворення чаклування без слів на другу натуру. Постановка надто великих цілей призведе лише до розчарування. Хитрість полягала в тому, щоб почати з малого.
Отож, добре. Настав час повернутися на землю і зайнятися справою. З цього моменту я щодня практикувався у заклинаннях початого рівня, аж поки не був на межі втрати свідомості від виснаження.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Ораторія: 1 – Великий музичний твір для хору, співаків-солістів і симфонічного оркестру, написаний на драматичний сюжет і призначений для концертного виконання. 2 – Приміщення у католицькому храмі для моління. >
Помилки й хиби десь є, потім гляну та виправлю або вказуйте мені на них.
Переклад з англійської, а не з мови оригіналу, тому можуть і будуть втрачені деякі сенси, особливості тощо. Переклад непрофесійний, як помітите помилку – вкажіть, виправлю. Можете написати про них на пошту sribnaptaha@ukr.net або на сторінці Facebook. Телеграм.
У мене є Patreon. Можете підтримати копійчиною і отримати за це добрячки: замовити якийсь твір (написати або перекласти) або прискорити написання вже опублікованих, але ще не закінчених творів.
Або можете поблукати по сайту. Вам неважко, мені приємно.